Dvanáctero

dvanáctero

Co dělat v případě dlouhodobé nezaměstnanosti?

1. Nepropadejte panice, nejste jediný, kdo nemůže sehnat pracovní uplatnění

Místo toho energii směřujte na všechny zdroje ve vašem okolí, které by pro brzké nalezení práce mohly být užitečné (úřady práce, agentury práce, přátelé a známí, internet, inzeráty v novinách apod.)

2. Internet je důležitým pomocníkem při hledání zaměstnání

Pokud k němu nemáte přístup, můžete využít internetovou kavárnu ve svém okolí nebo služby neziskových organizací. Na každém úřadu práce jsou k dispozici informační kiosky s portálem MPSV. Portál poskytujenabídku volných pracovních míst úřadů práce on-line. Je natolik přehledný, že ho může využít i naprostý začátečník.

3. Neizolujte se od okolí; to, že právě nemáte zaměstnání, nevypovídá nic o vašich schopnostech a kvalitách

Udržujte sociální kontakty. V budoucnu vám mohou být prospěšné, např. známí vás mohou doporučit svému zaměstnavateli v případě volné pozice nebo vás inspirovat dalšími radami, jak nalézt nové zaměstnání.

4. Komunikujte otevřeně s rodinou

Je důležité mít se o koho opřít. Vaše rodina je připravena vás podržet. Jen jí to musíte dovolit. Povídejte si o vašich budoucích plánech i obavách. Vytvořte nový rozpočet – jeden výpadek příjmu je znát. Naplánujte si, kde každý člen z rodiny ušetří. Domluvte se na dalším chodu domácnosti – převezměte větší část zodpovědnosti a ulehčete tak svému partnerovi, který chodí do práce.

5. Na každý den si naplánujte určitou činnost a následně ji dodržujte

Strukturování času vám pomůže udržet se aktivní

6. Naplánujte si dlouhodobý cíl, kterého chcete dosáhnout, a soustavně na něm pracujte

Váš cíl by pro vás měl být dostatečně významný a smysluplný. Může se jednat o aktivitu, kterou jste chtěli vždy dělat, ale neměli jste na ni při práci čas. Máte například mezery ve znalosti práce na PC, využijte volného času a rozšiřujte své znalosti a dovednosti!

7. Pokud nemůžete najít práci ve vašem oboru, nebojte se zkusit něco nového

Není vůbec neobvyklé začít se věnovat jiné pracovní činnosti i ve vyšším věku. Naopak vaše dlouholeté zkušenosti vám to mohou usnadnit. Využít k tomu můžete rekvalifikační kurzy na úřadech práce nebo další vzdělávací kurzy nabízené neziskovými organizacemi či jinými vzdělávacími institucemi.

8. Investice do vzdělání se vyplatí

Pokud je to trochu možné, nebojte se vložit do vzdělání nějaké finance. Vše, co budete umět navíc, se vám v budoucnu mnohonásobně vrátí.

9. Nebojte se být mobilní

Pokud nechcete změnit náplň práce, ale ve vašem okolí nejsou pracovní příležitosti, nebojte se delšího dojíždění či přestěhování. Ačkoliv to může být časově i finančně náročnější, vyplatí se to. Zaměstnavatelé větších firem často nabízejí cenově výhodné ubytování. Informujte se na případné možnosti.

10. Pokud se rozhodnete přestěhovat, proberte vše nejdříve s rodinou

Je důležité, abyste měli její podporu. Zkuste se domluvit na kompromisu, který bude všem vyhovovat. Nezapomeňte zapojit do diskuse také děti.

11. Vyhledejte Job Club na vašem úřadě práce

Jedná se o poradenský program, jehož hlavním cílem je udržení motivace v uplatnění na trhu práce. Zaměřuje se na získání orientace na trhu práce, nácvik dovedností a technik vyhledávání zaměstnání.

12. Dlouhodobá nezaměstnanost je obecně velmi náročná a zatěžující

Pokud upadáte do stavů beznaděje a máte pocit, že vaše situace je bezvýchodná, využijte odbornou psychologickou pomoc. Psycholog vám může pomoci v udržení motivace a aktivity při hledání zaměstnání. Žádná situace není bezvýchodná. Nevzdávejte se a bojujte o pracovnínabídky. Aktivita se vám vyplatí!

Žádná situace není bezvýchodná. Nevzdávejte se a bojujte o pracovní nabídky. Aktivita se vám vyplatí!